اشتباهات وحشتناک در شستشو صورت!

اشتباهات وحشتناک در شستشو صورت!

از کودکی به ما گفتند که صورت‌مان را بشوییم و مسواک بزنیم. به این ترتیب تقریبا تمام روزهای زندگی ما با همین ۲ کار ساده شروع می‌شد و به پایان می‌رسید. وقتی بزرگ‌تر شدیم، فهمیدیم که شست‌وشوی صورت یک گام حیاتی برای مراقبت از پوست است. اما این کار آن‌قدرها هم که فکر می‌کنیم ساده نیست. چون گاهی‌ اوقات بعضی از اشتباهات به ظاهر کوچک می‌توانند به مشکلات پوستی جدی منجر شوند. در این مقاله درباره‌ی بهترین روش شستن صورت و اشتباهاتی که ممکن است در حین انجام این کار مرتکب شوید صحبت می‌کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

۱. قبل از شستن صورت آرایش خود را پاک نمی‌کنید

آرایش با شستن صورت به‌تنهایی تمیز نمی‌شود. شوینده‌های صورت نمی‌توانند آرایش‌های سنگین را پاک کنند. بنابراین، بهترین روش شستن صورت این است که ابتدا با میسلار واتر تمام محصولات آرایشی و بهداشتی را از روی پوست پاک کنید و سپس به‌سراغ شوینده بروید.

۲. از آب خیلی سرد یا داغ استفاده می‌کنید

آب داغ باعث خشکی پوست می‌شود و غدد پوست را وادار می‌کند که برای رفع این مشکل چربی بیشتری تولید ‌کنند. همچنین باعث می‌شود پوست برافروخته و قرمز به نظر برسد، به‌خصوص اگر به آکنه و روزاسه مبتلا باشید. از سوی دیگر، آب سرد هم به‌دلیل جلوگیری از باز شدن منافذ پوست اثر نامطلوبی روی آن دارد. بنابراین، بهترین روش شستن صورت این است که از آب ولرم استفاده کنید.

۳. بیش از حد صورت‌تان را می‌شویید

کسانی که پوست خشک یا حساس دارند ممکن است فقط یک بار در روز نیاز به پاکسازی داشته باشند. افراد دارای پوست چرب هم باید حداکثر ۲ بار در روز صورت خود را بشویند. شستن بیش از حد صورت به خشکی پوست و درنتیجه تولید بیش از حد چربی منجر می‌شود.

اگر فقط یک بار صورت خود را می‌شویید، بهتر است این کار را شب انجام دهید. شست‌وشوی صورت در شب می‌تواند تمام آلاینده‌هایی که در طول روز روی پوست جمع می‌شوند را از بین ببرد. آلاینده‌ها هم مثل نور خورشید باعث پیری زودرس پوست می‌شوند.

اگر به ۲ بار شست‌و‌شو در روز نیاز دارید، صورت خود را یک بار صبح و یک بار شب بشویید. شست‌وشوی صبحگاهی صورت می‌تواند شما را از شر روغن‌های طبیعی که در طول شب روی‌ پوست انباشته می‌شوند و بقایای محصولاتی که قبل از خواب استفاده می‌کنید خلاص کند. به‌علاوه، به محصولاتی که صبح استفاده می‌کنید از جمله کرم ضدآفتاب اجازه می‌دهد راحت‌تر به داخل پوست نفوذ کنند و درنتیجه اثربخشی بیشتری داشته باشند.

 

همچنین برای خرید انواع حوله صورت می توانید محصولات بخش حوله دستی را مشاهده کنید.

 

۴. همیشه از دستمال مرطوب برای تمیز کردن صورت استفاده می‌کنید

اگر به آب دسترسی ندارید، از دستمال مرطوب برای پاک کردن صورت خود استفاده کنید. اما هرگز به‌طور روتین این کار را انجام ندهید. دستمال مرطوب حاوی مواد شیمیایی است و نمی‌تواند پوست را کاملا تمیز کند. هر زمان که مجبور شدید از دستمال مرطوب استفاده کنید، در اسرع وقت صورت خود را با آب و شوینده‌ی مناسب بشویید.

۵. در استفاده از محصولات لایه‌بردار زیاده‌روی می‌کنید

لایه‌برداری پوست می‌تواند سلول‌های مرده‌ی آن را از بین ببرد و پوست را صاف‌تر، روشن‌تر و درخشان‌تر کند. اما زیاده‌روی در این کار برای پوست مضر است و به آسیب‌های جبران‌ناپذیر منجر می‌شود. لایه‌برداری زیاد نه‌تنها چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد، بلکه آسیبی به سد پوستی وارد می‌کند که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بهبود یابد.

استفاده از محصولات لایه‌بردار را به حداکثر یک یا ۲ بار در هفته محدود کنید. همچنین توصیه می‌شود از لایه‌بردارهای فیزیکی خشن استفاده نکنید و همیشه قبل از قرار دادن لایه‌بردارهای شیمیایی روی صورت، مقدار کمی از آن را روی بخش داخلی آرنج بمالید تا مطمئن شوید که به آن آلرژی ندارید.

۶. محصولات مناسب پوست خود را نمی‌شناسید

همه‌ی شوینده‌ها می‌توانند آلودگی‌ها، محصولات آرایشی و سلول‌های مرده‌ی پوست را از ببرند، اما ممکن است بعضی از آن‌ها برای پوست شما مناسب نباشند. برای داشتن یک پوست بی‌عیب و نقص باید محصولات مختلف را با توجه به نوع پوست خود بخرید.

پوست شما ممکن است خشک، چرب، مختلط، حساس یا مستعد آکنه باشد. هنگام انتخاب شوینده‌ی صورت فقط به توصیه‌ی دوستان و اطرافیان‌‌تان بسنده نکنید و حتما نوع پوست خود و مشکلات آن را در نظر بگیرید. سعی کنید شوینده‌ای بخرید که به حفظ سد دفاعی پوست کمک کند، نه اینکه تمام روغن‌های طبیعی آن را از بین ببرد.

۷. از شوینده‌های حاوی صابون استفاده می‌کنید

هرگز شوینده‌های صابونی را جایگزین شوینده‌های غیرصابونی نکنید، چون این محصولات روغن‌های طبیعی پوست را از می‌برند و  آن را خشک و ملتهب می‌کنند. بهترین روش شستن صورت استفاده از شوینده‌های غیرصابونی است که به آبرسانی پوست کمک و از سد دفاعی آن مراقبت می‌کنند.

۸. نحوه‌ی استفاده از شوینده‌ی صورت را نمی‌دانید

بهترین روش برای شستن صورت این است که مقدار کمی از شوینده را روی دست خود بریزید و به‌آرامی آن را با حرکات دایره‌ای شکل روی پوست ماساژ دهید تا جریان خون را تحریک کنید و توانایی سیستم لنفاوی را برای حمل مواد زائد افزایش دهید.

یکی دیگر از اشتباهات رایج این است که به محصولات پوستی برای اثر کردن زمان کافی اختصاص نمی‌دهید. اگر از شوینده برای درمان آکنه استفاده می‌کنید، اجازه دهید یک دقیقه قبل از آبکشی روی پوست بماند تا مواد فعال موجود در آن فرصت کافی برای از بین بردن باکتری‌های مولد آکنه داشته باشند.

۹. صورت خود را به‌شدت مالش می‌دهید

برای از بین بردن آلودگی‌های روی پوست نیاز نیست به‌شدت آن را مالش دهید. اگر شوینده‌ی خود را به‌درستی انتخاب کرده باشید و با بهترین روش شستن صورت آشنا باشید، پوست شما به‌راحتی تمیز می‌شود. مالش شدید صورت باعث از بین رفتن چربی‌ها و پروتئین‌هایی می‌شود که از پوست در برابر تحریک محافظت می‌کنند.

۱۰. صورت خود را به‌طور کامل آبکشی نمی‌کنید

این روزها زمان محدود است و همه چیز سریع اتفاق می‌افتد. ممکن است زمانی که صبح دیر از خواب بیدار می‌شوید دوش صبحگاهی را حذف ‌کنید، سریع دندان‌هایتان را مسواک بزنید، صورت خود را با یک شوینده به‌مدت پنج ثانیه بشویید و به‌سرعت به محل کار‌تان بروید.

شست‌وشوی سریع صورت باعث می‌شود آلودگی‌ها و چربی‌هایی که در طول شب روی پوست جمع شده‌اند و محصولاتی که قبل از خواب استفاده کرده‌اید به‌خوبی پاک نشوند. تجمع این مواد روی پوست منافذ را می‌بندد، باعث آکنه می‌شود، پوست را خشک می‌کند و چهره‌ی شما را کدر و خسته نشان می‌دهد. به‌علاوه، اگر شوینده را به‌طور کامل آبکشی نکنید، ممکن است پوست شما را تحریک کند.

۱۱. حوله را محکم روی صورت می‌کشید

بهتر است بعد از شستن صورت از خشک کردن آن اجتناب کنید و اجازه دهید به‌طور طبیعی خشک شود. اما اگر می‌خواهید از حوله استفاده کنید، یک حوله‌ی نرم تهیه کنید و هرگز آن را محکم روی پوست نکشید. همچنین توصیه می‌شود از حوله‌ی حمام برای خشک کردن صورت خود استفاده نکنید یا حوله‌ی خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید.

قبل از شستن صورت حتما دست‌های خود را بشویید تا باکتری‌ها وارد پوست نشوند. به‌علاوه، در حالت ایدئال باید حوله‌ای را که برای خشک کردن صورت خود استفاده می‌کنید، هر چند روز یک‌بار عوض کنید تا باکتری‌ها را از پوست‌تان دور نگه دارید.

۱۲. بعد از شستن صورت مرطوب‌کننده نمی‌زنید

بهترین زمان برای استفاده از کرم‌ها و سرم‌ها درست پس از اتمام شست‌وشوی صورت است، یعنی زمانی که پوست در تمیزترین حالت خود قرار دارد. متخصصان توصیه می‌کنند ظرف ۶۰ ثانیه پس از شستن صورت از مرطوب‌کننده استفاده کنید. این کار از تبخیر شدن رطوبت جلوگیری می‌کند و آن را داخل پوست به دام می‌اندازد. تنها استثناء به محصولات ضدآکنه مربوط است که باید قبل از مالیدن آن‌ها روی صورت اجازه دهید پوست خشک شود. چون استفاده از این محصولات روی پوست مرطوب ممکن است باعث تحریک آن شود.

 

کلام پایانی

اگر پوست شما شاداب و درخشان نیست و همیشه کدر به نظر می‌رسد، بهتر است نگاه‌ی دقیق‌تری به نحوه‌ی شست‌وشوی آن بیندازید. چرا که بعضی از عادت‌های به ظاهر بی‌ضرر می‌توانند به پوست آسیب برسانند.

 

 

اگر قصد خرید انواع حوله از جمله حوله تن پوش ، ست حوله ، حوله حمام و حوله استخری دارید می توانید سری به فروشگاه حوله تتیس بزنید و از حوله های باکیفیت در بهترین برند ها دیدن کنید.

تمامی حوله های تتیس با گارانتی اصالت و کیفیت محصول به فروش می رسد و در سریع ترین زمان به سراسر کشور ارسال می شود.

دیگران مشاهده کردند

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *