استایل های نوستالژیک برای فصل پاییز

استایل های نوستالژیک برای فصل پاییز

هرچه بیشتر درباره دنیای مد، اصطلاحات فشن و انواع استایل‌های موجود در جهان مد و فشن آگاهی داشته باشید، بهتر می‌توانید استایل های جذاب‌تر و خاص‌تری برای خودتان داشته باشید. در این مطلب به سراغ یکی از استایل‌های بسیار محبوب در دنیای مد رفته‌ایم که احتمالا اسمش را شنیده باشید؛ استایل وینتیج (vintage). این استایل پرطرفدار یکی از بهترین سبک‌ها برای فصل پاییز است، چراکه می‌تواند به روزهای زیبای پاییزی‌تان حال و هوایی نوستالژیک بدهد. در این مطلب ابتدا به معرفی استایل وینتیج می‌پردازیم و پس از آن بهترین آیتم ‌های وینتیج برای فصل پاییز را برایتان معرفی می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

استایل وینتیج چیست؟

استایل وینتیج اشاره به ترکیب کردن و پوشیدن آیتم‌های یک ست لباس دارد که در دوره‌های زمانی گذشته طرفدار داشته است. برعکس تصور عام که با شنیدن اسم وینتیج به یاد لباس‌های کهنه و از مد افتاده میفتند، وینتیج درباره‌ی کالای ارزشمند و قیمتی است که از زمان‌های دور به ما رسیده و قرار است با دیدنش خاطرات خوش گذشته را مرور کنیم.

در زمان جنگ جهانی اول، امکان تولید پارچه کاهش پیدا می‌کند. با کمبود پارچه، شرکت‌های طراحی لباس به فکر بازسازی تولیدات گذشته و فروش آن‌ها میفتند. این لباس‌های کلاسیک و کاربردی با نام وینتیج به مردم بسیاری عرضه شدند.

استایل وینتیج در دنیای امروزی هم فرصتی برای دوباره دیدن مدها و لباس‌هایی است که خارج از زمانی که خلق شده‌اند برای مردم امروز، حاوی پیامی تازه هستند. لباس‌هایی که الهام‌بخش زندگی ما می‌شوند.

 

تفاوت سبک رترو و وینتیج

بسیاری از افراد تفاوت میان سبک وینتیج و رترو را نمی‌دانند. تفاوت بین استایل وینتیج  و استایل رترو به اختلاف بین دوره‌های تاریخی مربوط می‌شود. هر چند که سبک رترو در واقع الهام گرفته شده از همان سبک وینتیج است اما این دو با یکدیگر تفاوت‌هایی هم دارند.

در استایل وینتیج شما از آیتم‌ها و المان‌هایی استفاده می‌کنید که از دوره‌ی زمانی ۱۹۲۰ تا ۲۰۰۰ میلادی استفاده می‌شده‌اند. در استایل رترو دستتان باز است تا به سراغ المان‌هایی از مد بروید که در دوره‌ی دیگری پوشیده می‌شده‌اند. ضمن این که در استایل رتروی مدرن شما می‌توانید المان‌های وینتیج را با المان‌های مدرن ترکیب کنید. به عبارت دیگر در استایل رتروی مدرن می‌توان عناصر قدیمی و جدید را با یکدیگر ترکیب کرد.

به عنوان مثال اگر شما با استفاده از پارچه‌های مدرن یک مدل لباس ‌قدیمی متعلق به پنجاه سال پیش را مجددا طراحی و تولید کنید لباسی با سبک رترو طراحی کرده‌اید. ترجمه‌ی واژه‌ی رترو به خوبی مفهوم این سبک را روشن می‌کند: «بازسازی آنچه که در گذشته استفاده می‌شده برای استفاده در زمان حال».

 

بهترین طرح‌های پارچه برای استفاده در استایل وینتیج پاییزه

برای داشتن یک استایل وینتیج جذاب با حال و هوای نوستالژیک به سراغ این مدل طرح‌ها بروید.

گل‌دار (Floral)

طرح‌های گل‌دار در لباس‌های وینتیج به خصوص مد دهه‌ی ۳۰ و ۴۰ میلادی بسیار رایج است. این الگوی زیبا و زنانه می‌تواند به لباس‌های شما ظرافت و جذابیت بیشتری ببخشد. پیراهن های گل‌دار وینتیج در تابستان بسیار محبوب‌اند، اما در زمستان و پاییز هم می‌توانید به سراغ پیراهن‌های نسبتا کلفت‌تر پاییزی بروید و جالب است بدانید که امسال هم لباس‌های گل‌دار جزو ترندهای پاییز ۲۰۲۳ محسوب می‌شوند.

طرح‌های گل‌دوزی شده (Embroidery)

طرح‌های گلدوزی شده در دوره‌های مختلفی محبوب بوده‌اند اما اوج محبوبیت این طرح‌ها به دهه ۱۹۲۰و ۱۹۱۰ می‌رسد؛ زمانی که طرح‌های منجوق‌دوزی شده و سوزن‌دوزی شده جزو ترندهای محبوب زمان خود بوده‌اند. البته جالب است بدانید که طرح‌های وینتیج دوباره به چرخه مد بازگشته‌اند و امسال هم بسیار از برندهای معروف در کالکشن‌های پاییزه‌شان به سراغ طرح‌های سوزن‌دوزی و گل‌دوزی رفته‌اند.

چهارخانه یا چک (Plaid)

الگوی چک یا خطوط متقاطع در لباس‌های وینتیج بسیار محبوب است. این طرح‌های جذاب که اوج محبوبیتشان به دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ باز می‌گردد در دهه‌های متوالی دیگر باز هم به چرخه‌ی مد بازگشته‌اند و یکی از محبوب‌ترین طرح‌های پارچه برای فصل پاییز محسوب می‌شوند. یک کت وینتیج چهارخانه و یا یک دامن پشمی چهارخانه جذاب هم ماهیتی وینتیج و دوست‌داشتنی دارد و هم برای فصل پاییز بسیار جذاب است.

 

بهترین آیتم‌ها برای استفاده در استایل وینتیج پاییزه

برای داشتن یک استایل وینتیج جذاب به سراغ آیتم‌های بسیار متنوعی می‌توانید بروید اما در فصل پاییز این آیتم‌ها و اکسسوری‌ها می‌توانند بهترین استایل‌های وینتیج را برایتان بسازند.

ترنچ کت‌ها

این کت‌های محبوب که خاستگاه‌شان به دهه ۴۰ و پنجاه برمی‌گردد هنوز هم جزو آیتم‌های محبوب پاییزی‌اند که هم کاربردی و راحتند و هم می‌توانند برای یک استایل وینتیج پاییزی در کنار دیگر آیتم‌های وینتیج حال و هوای دهه ۴۰ و پنجاه میلادی را برایتان زنده کنند. در استایل وینتیج مردانه می‌توانید ترنچ کت را با شلوار پارچه‌ای راسته،پیراهن مردانه، دستکش چرم و نیم‌بوت ست کنید و برای استایل وینتیج زنانه پاییزی هم به سراغ ترکیب، پلیور یقه اسکی، ترنچ کت کلاسیک با دامن میدی و بوت بروید.

پالتوهای بلند کلاسیک

پالتوهای بلند کلاسیک هم جزو آیتم‌های وینتیج جذابی محسوب می‌شوند که شاید در حدود ۱۰۰ سال قدمت دارند و در طی این سال‌ها همواره طرفداران خود را داشته‌اند. برای استایل وینتیج پاییزی و زمستانه این آیتم‌ها عالی‌اند و می‌توانید در استایل زنانه وینتیج آن را با دامن و بوت و در استایل مردانه آن را با شلوار پارچه‌ای راسته و نیم‌بوت رسمی ست کنید.

شنل‌ها

شنل‌ها جزو آیتم‌های محبوب وینتیج مربوط به دهه ۱۹۱۰ و ۱۹۲۰ هستند. این آیتم‌های جذاب را در استایل وینتیج زنانه پاییزی با پیراهن‌های پاییزی بلند، بلوزو دامن میدی، بوت‌های بلند یا  نیم بوت می‌توانید ست کنید و اگر یک کلاه برت هم به استایلتان اضافه کنید یک ترکیب فوق‌العاده جذاب وینتیج خاطره‌انگیز پاییزی برای خودتان خواهید ساخت که شما را به یاد سریال‌های خاطره‌انگیزی مانند قصه‌های جزیره و آنشرلی می‌اندازد.

کت‌های اپل‌دار اورسایز

کت‌های اپل‌دار جزو آیتم‌های محبوب دهه ۱۹۹۰ و ۱۹۸۰ میلادی بوده‌اند. البته در استایل وینتیج ایرانی هم این کت‌ها خاطره‌ی دهه شصت شمسی را در ذهن زنده می‌کنند. در استایل زنانه‌ی وینتیج می‌توانید این کت‌ها را با مینی اسکارف ست کنید تا حال و هوای نوستالژیک دهه‌ی ۶۰ را برای خودتان زنده کنید.

 

ژاکت‌ها و پلیورهای دستباف کشبافت

ژاکت‌ها و پلیورهای کشبافت هم جزو آیتم‌های جذاب وینتیج پاییزی و زمستانی محسوب می‌شوند. تاریخچه‌ی بافتنی به حدود هزار سال پیش می‌رسد، اما ژاکت‌های بافتنی نوستالژیک به شکل امروزیشان در دهه‌ی ۱۹۴۰ در اوج محبوبیت خود بودند؛ زمانی که به دلیل مشکلات اقتصادی در طول جنگ جهانی دوم بسیاری از مردم در فصل سرما ترجیح می‌دادند در خانه و با استفاده از میل بافتنی و کاموا برای خودشان ژاکت و پلیور ببافند. در ایران هم ژاکت‌های بافتنی ما را به یاد میراث نوستالژیک مادربزرگ‌ها می‌اندازد و حتی اگر در گنجه‌ی لباس‌تان بگردید می‌توانید ژاکت‌های دست‌بافت زیبایی را که در توسط مادر و یا مادربزرگتان بافته شده‌اند پیدا کنید و این آیتم‌های خاطره‌انگیز را به استایل پاییزی‌تان اضافه کنید.

دامن‌های کلوش پشمی

اوج محبوبیت دامن‌های کلوش به دهه ۱۹۵۰ می‌رسد. این دامن‌های جذاب را در استایل وینتیج زنانه پاییزی می‌توانید با چکمه و یا بوت‌ها و نیم‌بوت‌های بندی و یا کفش پاشنه‌بلند به همراه کت‌های کوتاه، شنل، پلیور یا پیراهن‌های پاییزی ست کنید.

شلوارهای پارچه‌ای و پشمی چهارخانه

این شلوارها هم یکی از جذاب‌ترین آیتم‌های وینتیج هستند که می‌توانند حال و هوایی نوستالژیک به استایل پاییزی شما بدهند. این شلوارهای جذاب را با انواع کت، پلیور و یا ژاکت‌های وینتیج و نیم‌بوت در پاییز ست کنید.

 

کلاه لبه‌دار (Baker’s Boy Hat)

این کلاه‌های وینتیج جذاب که ما را به یاد سریال پیکی بلایندر می‌اندازد از زمان سلطنت الیزابت اول محبوب بوده‌اند؛ بر سر اسم این کلاه‌ها بحث‌هایی وجود دارد و هنوز هم با نام‌های مختلفی از جمله «کلاه پسر نانوا» یا «کلاه پسر پیش‌خدمت» شناخته می‌شود. در استایل وینتیج می‌توانید این کلاه‌ها را با کت‌های چرم کوتاه ست کنید و به دهه‌ی ۱۹۴۰ و دوران نوستالژیک سریال پیکی بلایندرز بازگردید.

کلاه برت، فرانسوی یا هنری (French/Beret Hat)

کلاه برت یا فرانسوی یکی از اکسسوری‌های بسیار محبوب و پر‌طرفدار در استایل وینتیج است. این کلاه‌های نوستالژیک می‌توانند هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان در استایل پاییزه بسیار جذاب باشند. اگر دوست دارید استایلی کلاسیک، شیک و خیره کننده داشته باشید، حتما استفاده از این کلاه را در نظر بگیرید. اگر موهای کوتاهی دارید، این کلاه جذابیت خاصی به صورت شما خواهد داد. کلاه فرانسوی را با یک پالتو یا ترنچ کت، نیم‌بوت پاشنه‌دار و آرایش صورت ملایم بپوشید.

 

همچنین برای خرید انواع ست حوله شامل حوله تن پوش کلاه دار ، حوله استخری و حوله دست صورت می توانید محصولات بخش ست حوله را مشاهده کنید.

 

مینی‌اسکارف

مینی‌اسکارف‌ها هم جزو آن دسته آیتم‌های وینتیجی محسوب می‌شوند که می‌توانند در استایل پاییزی مورد استفاده قرار بگیرند. دوران اوج استفاده از مینی اسکارف‌ها در جهان، به دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ میلادی برمی‌گردد؛ دوره‌ای که هنرپیشگان زن زیادی در فیلم‌های کلاسیک از این آیتم‌های جذاب در استایلشان استفاده می‌کردند و استفاده از این آیتم‌های جذاب همراه با پیراهن‌های تابستانه یا ترنچ کت‌ها به ایران هم رسیده بود.

با آغاز دهه‌ی شصت، و تببین قوانین مربوط به حجاب در ایران مینی اسکارف‌ها به طور گسترده توسط خانم‌های ایرانی در استایل خیابان مورد استفاده قرار گرفت و به یکی از اصلی‌ترین اکسسوری‌های استایل خیابانی زنانه در دهه‌ی شصت تبدیل شد. مینی اسکارف را می‌توانید با عینک‌های قاب بزرگ و یا عینک های ویفری همراه با کت‌های اورسایز یا ترنچ کت در استایل وینتیج ایرانی پاییزه ست کنید.

بوت‌ها و نیم‌بوت‌های بندی کلاسیک

بوت‌ها و نیم‌بوت‌های بندی کلاسیک چرمی هم از جمله آیتم‌های وینتیجی هستند که حتی قبل از دهه ۱۹۱۰ هم استفاده و محبوبیت داشته‌اند. در دهه هشتاد و نود میلادی با گسترش استایل گرانج و همچنین استایل گوتیک بوت‌های بلند بند‌دار مانند بوت‌های دکتر مارتین و تیمبرلند به اوج محبوبیت خود رسیدند.

دستکش‌های چرمی بلند

دستکش‌های چرمی بلند هم جز اکسسوری‌های محبوب ونتیج محسوب می‌شوند که می‌توانند حال وهوایی نوستالژیک و دوست‌داشتنی به استایل پاییزی شما بدهند.

شال گردن‌های بافتنی طرح‌دار

در استایل وینتیج پاییزه‌تان از شال گردن‌های طرح‌دار بافتنی غافل نشوید. ترکیب شال‌گردن با دیگر آیتم‌های وینتیج می‌تواند استایلتان را چند برابر جذاب‌تر کند.

 

و در آخر؛ چند نکته مهم درباره استایل وینتیج

  • کسی که استایل وینتیج را به عنوان روشی برای لباس پوشیدن انتخاب می‌کند باید بداند که پیروان این استایل، حتما لباس‌ها و آیتم‌های یک دوره‌ی خاص را نمی‌پوشند بلکه استایل‌های دوره‌های مختلف زمانی را بسته به ذائقه با هم ترکیب می‌کنند. مثلا در استایل وینتیج می‌توان یک سنجاق سر از دهه‌ی ٣٠ میلادی را با یک ژاکت از دهه‌ی ٩٠ میلادی ست کرد و پوشید.
  • لباس‌هایی که در هر دهه طراحی شده و مردم آن‌ها را پوشیده‌اند، دارای ویژگی‌های مختص به  همان دوران است. برای داشتن استایل وینتیج منحصر به فرد نباید لباس‌های خود را تنها از یک دوره‌ی زمانی انتخاب کنید. باید با شناختن سبک‌های مختلف در طی دهه‌های متفاوت، بتوانید لباس‌هایی را که مطابق با ویژگی‌های شخصی شما است، انتخاب کنید و بپوشید.
  • آسان‌ترین راه برای اینکه همزمان هم به سبک وینتیج لباس بپوشید هم امروزی به نظر بیایید، این است که آیتم‌های معاصر را با لباس‌های قدیمی و کلاسیک ست کنید. مثلا چند تکه لباس ترند را که هیچ وقت از مد نمی‌افتند با چند تکه از لباس‌های وینتیج و دوست‌داشتنی خود ترکیب کنید.
  • برای این که استایل وینتیج جذاب‌تر و خاص‌تری داشته باشید، بهتر است بیشتر آیتم های استایل‌تان را به سبک وینتیج انتخاب کنید اما با این وجود ترکیب کردن آیتم‌های وینتیج و آیتم‌های مدرن هم می‌تواند جذاب و آوانگارد باشد؛ بنابراین زیاد هم برای خودتان در استایل وینتیج محدودیت قائل نشوید.
  • یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های استایل وینتیج این است که می‌توانید به سراغ لباس‌های باارزش قدیمی بروید. اگر در گنجه لباس‌تان آیتمی قدیمی مانند ژاکت‌های دست‌بافت، ژیله‌ها و کت‌ های قدیمی اما سالم و مناسب پیدا کردید می‌توانید این آیتم‌ها را به استایل‌تان اضافه کنید و یک استایل وینتیج خاص پاییزی برای خودتان بسازید.
  • اگر خواستید استایل وینتیج داشته باشید و در انتخاب کیف و کفش دچار مشکل شدید به سراغ آیتم‌های چرمی کلاسیک بروید. این نوع آیتم‌ها به خوبی در استایل وینتیج جا می‌گیرند.

 

اگر قصد خرید انواع حوله از جمله حوله تن پوش ، ست حوله ، حوله حمام و حوله استخری دارید می توانید سری به فروشگاه حوله تتیس بزنید و از حوله های باکیفیت در بهترین برند ها دیدن کنید.

تمامی حوله های تتیس با گارانتی اصالت و کیفیت محصول به فروش می رسد و در سریع ترین زمان به سراسر کشور ارسال می شود.

دیگران مشاهده کردند

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *