معرفی کاربرد دستمال مرطوب

معرفی کاربرد دستمال مرطوب

دستمال‌های مرطوب مدت زمان زیادی است که ابداع شده‌اند. امروزه برای هر چیزی یک دستمال مرطوب خاص وجود دارد و می‌توان آن‌ها را در خانه‌ها، مغازه‌های خواروبار فروشی، باشگاه، دفتر کار، رستوران، در کیف‌های پوشک کودکان و حتی در مغازه‌های تعمیر خودرو هم مشاهده کرد. برخی از دستمال‌های مرطوب برای تمیز کردن نوزادها و کودکان، برخی برای تمیز کردن دست‌ها یا صورت کاربرد دارند. همچنین انواع دیگر آن برای نظافت یا ضدعفونی کردن به کار می‌روند. حتی از برخی مدل‌های آن می‌توان برای تمیز کردن عینک یا تجهیزات عکاسی هم استفاده کرد. در واقع دستمال مرطوب‌های یکبار مصرف به عنصری ضروری برای افراد تبدیل شده‌اند. در ادامه به بررسی دستمال مرطوب، فواید و مضرات آن و کاربردهایی که دارد می‌پردازیم.

دستمال مرطوب چیست؟

دستمال مرطوب‌های یکبار مصرف قطعات مرطوبی از جنس الیاف غیر طبیعی هستند که برای اهداف بهداشتی یا نظافتی استفاده می‌شوند. این دستمال‌ها در بسته‌های تکی یا چندتایی عرضه می‌شوند. دستمال‌های مرطوب از نظر ماده‌ی مورد استفاده در پارچه‌ی الیاف غیرطبیعی شان و محلول پاک کننده‌ای که در آن‌ها استفاده شده انواع مختلفی دارند. برخی دستما‌ل های مرطوب هم ممکن است دارای رایحه بوده یا عامل مرطوب کننده در آن‌ها استفاده شده باشد.

فواید دستمال مرطوب

در ادامه فواید دستمال مرطوب را شرح داده‌ایم.

بهداشت شخصی

دستمال‌های مرطوب هم تراز با بهداشت شخصی هستند. زیرا روشی موثر و سریع برای تمیز کردن دست‌ها هنگامی که آب و صابون در دسترس نیست را فراهم می‌کنند. فرقی نمی‌کند که در سفر یا هر جای دیگر باشید، در هر صورت دستمال‌های مرطوب می‌توانند به حفظ نظافت و کاهش خطر بیماری با از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌های مضر کمک کنند.

مراقبت از کودک

والدین می‌توانند ضرورت استفاده از دستمال مرطوب در زندگی روزمره‌ی خود را تائید کنند. این دستمال‌ها برای تعویض پوشک، تمیز کردن دست و صورت کثیف و تمیز کردن نقاط حساس کودکان کاربرد دارند. بسیاری از دستمال مرطوب‌های کودکان توسط پزشکان متخصص پوست تست شده‌اند و عاری از هرگونه مواد شیمیایی مضر هستند که همین مساله آن‌ها را برای نوزادان و کودکان نوپا ایمن می‌سازد.

پاک کردن آرایش

در پاسخ به این سوال که آیا دستمال مرطوب برای صورت ضرر دارد یا نه باید بگوییم که برای افرادی که آرایش می‌کنند دستمال مرطوب بسیار کارآمد است زیرا روشی راحت برای پاک کردن آرایش در پایان روز محسوب می‌شود. البته دستمال مرطوب‌های آرایشی اغلب با پاک‌کننده‌های ملایم و مرطوب کننده‌هایی که ایجاد احساس تازگی در پوست ایجاد می‌کنند اشتباه گرفته می‌شوند.

مراقبت از پوست

دستمال‌های مرطوب علاوه بر پاک کردن آرایش، جایگاه خود را در روتین مراقبت از پوست هم پیدا کرده‌اند. برخی از دستمال مرطوب‌های خاص برای پاکسازی و تغذیه‌ی پوست طراحی شده‌اند و فوایدی مانند لایه‌برداری، آبرسانی و خواص ضدپیری را هم ارائه می‌دهند. این دستمال‌ها می‌توانند در زمانی که نمی‌توانید روتین کامل مراقبت از پوست را انجام دهید نجات‌دهنده باشند.

تفریح در فضای باز

فرقی نمی‌کند که به کمپینگ، کوه‌نوردی یا حتی پیک‌نیک در پارک بروید، در هر حال دستمال‌های مرطوب یک وسیله‌ی ضروری برای مشتاقان تفریح در فضای باز محسوب می‌شوند. زیرا می‌توانند تا حدودی به عنوان جایگزین حمام عمل کرده، به تمیز کردن وسایل آشپزی کمک کنند و صورت و بدنتان را پس از یک روز تفریحی تمیز کنند.

نظافت منزل

دستمال‌های مرطوب محدود به استفاده‌ی شخصی نیستند و می‌توان از آن‌ها برای تمیز کردن وسایل خانه هم استفاده کرد. از دستمال کشیدن پیشخوان آشپزخانه تا ضدعفونی کردن سطوح حمام می‌توان از این دستمال‌ها بهره برد. البته این دستمال‌ها اغلب دارای محلول‌های ضدعفونی کننده‌ای هستند که میکروب‌ها را از بین می‌برند بنابراین برای فصول سرما و زمان ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار مفید هستند.

وسیله‌ی ضروری در مسافرت

هنگام مسافرت جاده‌ای یا هوایی، فضا و راحتی بسیار مهم هستند. دستمال‌های مرطوب برای این منظور کاملا مناسب هستند زیرا حداقل فضا را در چمدان یا ساک اشغال کرده و می‌توانند به منظور اهداف مختلف از تمیز کردن دست‌ها قبل از خوردن غذا تا تمیز و تازه کردن صورت در پروازهای طولانی استفاده شوند.

 

همچنین برای خرید انواع حوله مناسب دست و صورت می توانید محصولات بخش حوله دستی را مشاهده کنید.

 

کمک‌های اولیه

دستما‌های مرطوب افزونه‌های مناسبی برای جعبه‌‌ی کمک‌های اولیه هستند که می‌توانند برای تمیز کردن زخم‌ها و خراش‌های جزئی به کار رفته و از بروز عفونت جلوگیری کنند. دستمال مرطوب‌های ضد عفونی کننده هم به صورت ویژه به این منظور طراحی شده‌اند و می‌توانند یک راهکار کاربردی برای زمانی باشد که از خانه دور هستید.

بهداشت محل کار

در محیط کار حفظ بهداشت شخصی به ویژه در روزهای شلوغ ضروری است. دستمال‌های مرطوب روشی خاص برای تازگی بوده و فرد را در شرایط کاری راحت و مطمئن نگه می‌دارند.

آیا دستمال مرطوب الکل دارد؟

همه‌ی انواع دستمال‌های ضدعفونی کننده‌ی موجود در بازار حاوی مقداری از انواع مواد شیمیایی تمیز کننده هستند. تفاوت بین ظرفیت ضدعفونی کنندگی هر محصول در ترکیب آن نهفته است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) و سازمان سلامت جهانی (WHO) توصیه می‌کند که محصولات ضدعفونی کننده برای محافظت موثر در برابر میکروب‌های بیماری‌زا باید حداقل ۶۰ درصد الکل داشته باشند. الکل باکتری‌ها و ویروس‌ها را از طریق از بین بردن غشاهای روی سطح سلول‌ها نابود می‌کند. محصولی که برای ضدعفونی کردن استفاده می‌شود میکروب‌های سطوح را از بین می‌برد.

دستمال مرطوب‌های الکلی

دستمال مرطوب‌های ضدعفونی کننده حاوی مقدار کافی الکل و افزودنی‌های دیگر هستند که میکروب‌های سطوح را از بین می‌برد. این دستمال‌ها می‌توانند برای ضدعفونی کردن موثر وسایل الکترونیکی منزل، رستوران‌ها، سطوح لمسی سوپرمارکت‌ها و سطوح کاری مراکز پزشکی استفاده شوند.

دستمال مرطوب‌های غیرالکلی

نوع دیگر دستمال‌های مرطوب، دستمال‌های عادی و بدون الکل هستند. دستمال‌های پاک کننده‌ی صورت و پاک کننده‌ی آرایش هم در این دسته قرار می‌گیرند. دستمال مرطوب‌های عادی مقدار کمی پاک کننده دارند و حاوی عوامل پاک کننده‌ی مناسبی برای استفاده روی پوست هستند. البته باید دقت کنید که این دستمال‌ها برای ضدعفونی کردن سطوح موثر نیستند. این دستمال‌های مرطوب فقط می‌توانند از رشد میکروب‌ها جلوگیری کنند اما نمی‌توانند آن‌ها را از بین ببرند.

این دستمال‌ها حاوی روغن‌های اساسی و ترکیب‌های عطری هستند تا آن‌ها را برای استفاده‌ی شخصی روزانه دلپذیرتر سازند. البته که استفاده از آن‌ها بسیار ساده است اما استفاده از آن‌ها برای سطوح پر تماس مانند دستگیره‌ی در، پیشخوان سرویس بهداشتی، ابزار آشپزخانه، پدهای لمسی الکترونیکی و … تاثیر زیادی ندارد.

دستمال مرطوب کودکان

این مدل دستمال مرطوب از الیاف ملایمی تشکیل شده است که برای پوست حساس کودکان مناسب هستند. دستمال مرطوب کودکان شامل پاک کننده‌ی کودکان برای از بین بردن کثیفی و باقیمانده‌ی روغن و لوسیون مبتنی بر آب برای جلوگیری از خارش و تحریک پوستی است. این دستمال‌ها برای ضدعفونی کردن سطوح پر تماس قابل استفاده نیستند زیرا به اندازه‌ی کافی مواد شیمیایی پاک کننده ندارد.

آیا دستمال مرطوب برای نوزاد مضر است؟

دستمال‌های مرطوب به دلیل کاربردی بودن به یکی از محصولات پر استفاده در زندگی روزمره‌ی افراد تبدیل شده‌اند. مادرها برای نظافت شخصی نوزادان و کودکان خود به دلیل راحتی استفاده از آن ‌ها استفاده می‌کنند. اما این دستمال‌ها چقدر سالم هستند؟ در صورتی که مادرها بخواهند از این دستمال‌ها برای نوزادان خود استفاده کنند، باید به چه نکاتی توجه کنند؟

  • باید مطمئن شوند که دستمال‌های مرطوب ۱۰۰ درصد از نخ پنبه تشکیل شده باشند؛ نخ پنبه محصولی طبیعی است که با پوست حساس کودکان سازگار است. این دستمال‌ها به دلیل بافت نخی‌ای که دارند از پوست کودکان در برابر حساسیت‌ها و خراش‌های پوستی محافظت می‌کنند.
  • باید دستمال‌های بدون الکل، پارابن و بیسفنول A که فقط حاوی آب هستند را انتخاب کنند؛ زیرا این مواد شیمیایی تهدیدهای جدی‌ای برای سلامت کودکان محسوب می‌شوند.

دستمال مرطوب‌های خاص برای نوزادان

علاوه بر این انواع خاصی از دستمال‌های مرطوب وجود دارند که بر اساس نیاز کودکان و نوزادان تهیه می‌شوند. این دستمال‌ها برای پوست حساس نوزادان طراحی شده‌اند و مادرها می‌توانند از آن‌ها برای تمیز کردن نوزادان استفاده کنند. با استفاده از این دستمال‌ها می‌توان به سادگی به بهداشت شخصی نوزادان رسیدگی کرد زیرا ساختار مرطوب این دستمال‌ها فرایند تمیز کردن را ساده‌تر می‌سازد. علاوه بر این استفاده از دستمال مرطوب در منزل فواید بسیاری داشته و به بخش جدایی ناپذیری از ساک وسایل کودکتان تبدیل می‌شود. فقط به این نکته توجه داشته باشید که نمی‌توان از دستمال‌ مرطوب‌های غیر مخصوص برای نوزادان و کودکان استفاده کرد.

اگر دستمال مرطوب خشک شد چه کنیم؟

پس از مدتی ممکن است با دستمال مرطوب خشک شده مواجه شوید و توصیه نمی‌شود که با اضافه کردن آب آن را احیا کنید. دلیل این مساله این است که محلول اصلی موجود در این دستمال‌ها بخار شده و حتی با اضافه کردن آب هم دیگر دستمال‌ها اثربخشی سابق را نخواهند داشت. بهترین راه برای نگهداری دستمال‌های مرطوب نگه داشتن آن‌ها در دمای اتاق و دور نگه داشتن آن‌ها از گرما یا سرمای شدید است. همچنین توصیه می‌شود آن‌ها را محکم ببندید زیرا در غیر این صورت سریع‌تر خشک می‌شوند.

 

اگر قصد خرید انواع حوله از جمله حوله تن پوش ، ست حوله ، حوله حمام و حوله استخری دارید می توانید سری به فروشگاه حوله تتیس بزنید و از حوله های باکیفیت در بهترین برند ها دیدن کنید.

تمامی حوله های تتیس با گارانتی اصالت و کیفیت محصول به فروش می رسد و در سریع ترین زمان به سراسر کشور ارسال می شود.

دیگران مشاهده کردند

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *