بدون عینک شنا به استخر نروید!

بدون عینک شنا به استخر نروید!

اگرچه بودن در دنیایی با تعداد نامحدودی از انتخاب‌ها می‌تواند جذاب باشد، اما همین مساله هم می‌تواند عاملی برای سخت‌ شدن روند انتخاب و خرید یک کالا باشد. عینک شنا هم این قاعده مستثنا نیست و امروزه با انواع مختلفی از این وسیله‌ی ضروری شنا در برندهای متنوع مواجه هستیم. بنابراین خواندن یک راهنمای خرید جامع که تمامی نکات و برندهای معروف برای خرید عینک شنا را معرفی می‌کند می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. قبل هر چیزی به تجربه توصیه می‌کنم اگر قرار است شنا را ورزش روتین خود انتخاب کنید یا برای تبدیل شدن به شناگری ماهر یا حتی نیمه‌حرفه‌ای تمرین می‌کنید، حتما از همان ابتدا برای خرید عینک شنایی باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید، چراکه شنا کردن با عینک‌های ارزان و بی‌کیفیت حتی برای یک بار هم عذاب‌آور و پردردسر است.

 

اهمیت اندازه‌ی لنز و قاب عینک شنا

اگر سری به فروشگاه‌های آنلاین یا سنتی بزنید، می‌توانید انواع عینک‌های شنا را در اشکال و اندازه‌های مختلف مشاهده کنید. به طور کلی، من دوست دارم این نوع از محصولات را در دو دسته‌ی کوچک و بزرگ طبقه‌بندی کنم. در این طبقه‌بندی اندازه‌ی چشمی یا همان قاب محصول و ابعاد لنز عینک در نظر گرفته شده است.

  • اندازه‌ی چشمی عینک شنا می‌تواند تاحدی اطلاعاتی در مورد اندازه‌ی لنز یا شیشه‌ی عینک را نشان دهد. در این میان برخی از شناگران عینک‌های کوچکی که در حفره‌ی چشم قرار می‌گیرند مانند عینک‌‌ شنای سوئدی را دوست ندارند، زیرا این دسته از محصولات می‌توانند روی استخوان‌های اطراف حدقه‌ی چشم فشار وارد کنند؛ بنابراین برای برخی از افراد شنا با آن راحت نیست. از سوی دیگر، عینک‌های چشمی بزرگ چون در حدقه‌ی چشم شما قرار نمی‌گیرند و به نوعی ساختار مکنده (مانند فوم، لاستیک و غیره) متکی هستند ممکن است کمتر آزاردهنده باشند. در این میان توصیه می‌کنیم که به سمت خرید عینک شنایی با چشمی کوچک بروید، چراکه در فعالیت‌های حرفه‌ای گزینه‌های بزرگ ممکن است کمی حجیم، سنگین و دست و پا گیر باشد.
  • اندازه‌ی لنز عینک در واقع اندازه‌ی شیشه یا همان عدسی آن است که شناگر از طریق آن محیط اطراف را ببیند. یک لنز بزرگ‌تر به شناگر اجازه می‌دهد دامنه‌ی دید وسیع‌تری داشته باشد. در مقابل، لنزهای کوچک به شناگران حرفه‌ای این امکان را می‌دهند که شاید با محدود کردن میدان دید، روی مسابقه خود تمرکز کنند. توجه داشته باشید که در زمان خرید عینک شنای کوچک یا از نوع سوئدی به دنبال گزینه‌هایی باشید که شیشه‌ی آن کمی کشیده به سمت گونه‌ها باشد تا بتوانید دید بهتر و بیشتری را تجربه کنید.

 

تناسب عینک شنا با صورت

مهم‌ترین چیزی که در مورد تناسب ایدئال عینک شنا با صورت وجود دارد، شکل عینک اطراف حدقه‌ی چشم است. اگر عینک مکش نداشته باشد، ممکن است هنگام شنا، نشت کند یا از روی صورت بیفتند. به همین دلیل هم توصیه می‌کنیم در زمان خرید، عینک را بدون آویز کردن بند بر روی حدقه‌ی چشم‌های خود قرار دهید تا از میزان مکش آن مطمئن شوید.

برخی از عینک‌های مسابقه مانند مدل‌های سوئدی جزو گزینه‌های بی مکش یا بدون واشر هستند و می‌توانند یک مهر و موم محکم با حدقه‌ی چشم شما ایجاد کنند و برای ایمن شدن باید در حفره چشم قرار بگیرند. هنگام استفاده از این نوع عینک، مطمئن شوید که به اندازه کافی آن را روی صورت محکم کنید تا در جای خود باقی بماند. همچنین بند عینک هم می‌تواند بر روی تناسب عینک با صورت تاثیر زیادی بگذارد. بنابراین سعی کنید بند را کاملا متناسب با دور سر خودتان تنظیم کنید

 

آشنایی با انواع عینک شنا

در زمان خرید، عینک را بدون آویز کردن بند بر روی حدقه‌ی چشم‌های خود قرار دهید تا از میزان مکش آن مطمئن شوید.

به طور کلی عینک‌های شنا از نقطه‌ی نظر نوع استفاده‌ی شما در استخر می‌توانند دسته‌بندی شوند که در حالت کلی می‌توان آن‌ها در دو دسته‌ی تفریحی و ورزشی (حرفه‌ای) دسته‌بندی کرد.

 

عینک شنا از نوع تفریحی

این نوع از عینک‌های شنا، کمی ضخیم هستند و هنگامی که قاب آن بر روی چشم قرار می‌گیرد بر روی پوست اطراف حدقه چشم مکش کمی ایجاد می‌کند. ولی از آنجایی که از درزگیر چندان مناسبی در پوشش دور چشم ندارند، معمولا موجب نفوذ آب به داخل عینک و تشکیل بخار در شیشه می‌شوند. این دسته از محصولات برای استفاده‌ی افرادی مناسب است که گه گاهی هوس شنا دارند و به دنبال عینکی ارزان برای رفتن به استخر به صورت تفریحی هستند.

 

عینک مسابقه‌ای شنا (عینک شنا حرفه‌ای)

این نوع از عینک‌ها را معمولا شناگران حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای استفاده می‌کنند و به دلیل تنگ بودن بند تعبیه شده در آن که به جهت عدم نفوذ آب به داخل آن است، عموما به طور دائمی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. عینک شنا‌ی حرفه‌ای درزگیری مناسبی به دور حدقه‌ی چشم‌ها دارد، اما ممکن است برای استفاده‌ی طولانی مدت کمی آزاردهنده باشد. در عین حال اگر به دنبال گزینه‌ای حرفه‌ای با قیمت ارزان هستید توصیه می‌کنیم که عینک سوئدی را برای شنا انتخاب کنید. به طور کلی در این عینک‌ها از لنزهای ساده پلاستیکی با بند‌هایی لاستیکی استفاده شده است و حفرهای تعبیه شده برای پوشش چشم‌ها در آن شبیه به چشم انسان است به همین دلیل هم زدن این نوع عینک به چشم چندان آزاردهنده نیست.

 

۷ نکته‌ی مهم در هنگام خرید عینک شنا

همانطور که احتمالا تجربه دارید خوب می‌دانید که شناگران معمولا از سه وسیله‌ی اصلی برای فعالبت خود استفاده می‌کنند که شامل مایو، کلاه شنا و عینک شنا می‌شود. در این میان انتخاب و خرید عینک شنا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه به معنی واقعی کلمه بر عملکرد شما تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل هم در این بخش چند فاکتور مهم در خرید این کالای ورزشی را بررسی می‌کنیم.

 

۱. کجا شنا می‌کنید؟

اولین سوالی که در زمان خرید عینک شنا باید از خود بپرسید این است که قصد شنا در چه جایی را دارید؟ شنا در آب‌های آزاد، شنا در استخرهای سرپوشیده یا استخرهای روباز؟ بسته به نوع محیط انتخابی، به عینک شنایی با رنگ لنز متفاوتی نیاز دارید. اگر بخواهید در استخرهای سرپوشیده شنا کنید ممکن است عینک‌های بسیار تیره چندان کاربردی نباشند و دید خوبی نداشته باشید، مگر اینکه نور زیادی در محیط وجود داشته باشد. اگر قصد شنا در فضای باز یا استخرهای رو باز را دارید، باید از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. به همین دلیل هم مدل‌هایی با لنزهای پلاریزه و دارای محافظ UV را برای خرید پیشنهاد می‌کنیم.

 

۲. اندازه‌ی قاب چشمی عینک

معمولاً هرچه قاب کوچک‌تر باشد بهتر است، زیرا کمتر دست و پای شما را زیر آب می‌گیرد و بر روی چشم حس سنگینی می‌دهند. با این حال توصیه می‌کنیم که اگر اصرار دارید که زاویه‌ی دید بیشتر از حد معمول داشته باشید، بهتر است که عینک‌های ویژه‌ی غواصی یا ماسک غواصی را تهیه کنید.

 

۳. مکنده‌های لاستیکی، سیلیکونی، فوم یا پلاستیکی؟

مکنده‌ها یا واشرهای عینک قطعاتی هستند که در واقع پوست اطراف چشم شما را لمس می‌کنند و در اطراف حدقه چشم شما فشار ایجاد می‌کنند تا آب وارد چشم نشود. معمولاً گزینه‌هایی از جنس لاستیکی یا سیلیکونی بهترین مواد برای این بخش هستند، زیرا مکش خوبی ایجاد می‌کنند که آب وارد چشم نشود. البته قیمت مدل‌هایی با مکنده‌های لاستیکی یا سیلیکونی بالاتر از سایر مدل‌ها است. با این حال، اگر آلرژی ندارید، فوم نیز گزینه‌ای کاربردی است، اما عینک‌های فومی خیلی زود خراب می‌شوند.

 

۴. به طرز قرار گرفتن عینک روی چشمان خود دقت کنید

اگر قصد شنا در فضای باز یا استخرهای رو باز را دارید، باید از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. به همین دلیل هم مدل‌هایی با لنزهای پلاریزه و دارای محافظ UV را برای خرید پیشنهاد می‌کنیم.

آیا عینک شنا روی صورت‌تان زیادی بزرگ یا زیادی کوچک است؟ آیا مژه‌های شما هنگام پلک زدن عینک را لمس می‌کند؟ این مساله می‌تواند کاملا آزاردهنده باشد. بنابراین یکی از مواردی که در اینجا باید در نظر گرفت این است که چه مدت شنا می‌کنید؟ اگر گهگاهی برای حدودا نیم ساعت در استخر هستید، این مساله نمی‌تواند مشکل بزرگی برای شما درست کند، اما اگر می‌خواهید ساعت‌ها آب شنا کنید، شاید باید به فکر صرف هزینه‌ی بیشتر و انتخاب گزینه‌ای نرم باشید که به آرامی روی پوست شما بنشیند. در غیر این صورت بعداً پشیمان خواهید شد.

 

۵. بند عینک را بررسی کنید

آیا بند عینک شنا برای سر من قابل تنظیم است؟ به طور کلی برای بزرگسالان، یک بند دوگانه گزینه‌ای کاملا استاندارد است. در مورد کودکان در حالت ایدئال، بند کمی بزرگ‌تر از سر آن‌ها است، تا راحت‌تر باز شود. با این حال، مراقب مواد بی‌کیفیتی که برای ساخت بند عینک به کار می‌رود باشید. به منظور شناسایی کیفیت بند عینک آن را بکشید و ببینید که آیا رنگ بند تغییر می‌کند یا خیر. اگر بله، در این صورت بند از مواد باکیفیتی ساخته نشده است.

 

۶. آنتی فوگ حقیقی در مقابل آنتی‌فوگ‌های تبلیغاتی

در حالت کلی عینک‌های شنای واقعا بد در عرض چند ثانیه شروع به مه گرفتن می‌کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم در زمان خرید قبل از اینکه روی چشم‌هایتان بگذارید با زبان داخل آن لیس بزنید. بله، درست خواندید، نترسید و این کار را انجام دهید. با این حال، اگر علاقه‌ای به چنین کاری ندارید، بدانید که محصولات باکیفیت دارای یک پوشش نازک ضد مه در داخل لنز هستند که نباید با دست روی آن‌ها بکشید. البته دوام این پوشش‌ها کم است و معمولا پس از مدتی خاصیت ضد مه خود را از دست می‌دهند.

 

همچنین برای خرید انواع حوله های استخری بزرگ می توانید محصولات بخش حوله استخری را مشاهده کنید.

 

۷. حتما عینک را امتحان کنید

شما نیاز دارید کالا را روی چشمان خود قرار دهید تا ببینید مناسب شما هست یا خیر، بنابراین اگر فروشنده کالا را به شکل مهر و موم شده می‌فروشد و اجازه نمی‌دهد آن را باز کنید، بهتر است از چنین محلی خرید نکنید.

 

با عینک طبی شنا همه می‌توانند شنا کنند

در گذشته افرادی که دچار مشکل بینایی بودند و به اصطلاح چشمان ضعیفی داشتند همواره به دنبال یافتن عینک‌های شنایی با لنز طبی بودند که با به صورت شخصی آماده می‌شود و طبیعتا قیمت‌های گزافی هم داشت. اما در حال حاضر عینک‌های شنا‌یی وجود دارد که در آن‌ها از لنز طبی با قیمت های بسیار مناسبی استفاده شده است.

 

سخن پایانی

در پایان این راهنمای جامع بیان تجربه‌ی شخصی خودم می‌تواند به عنوان سخن پایانی مفید باشد. من از عینک‌های چشمی بزرگ (با دیدی عالی) استفاده کرده‌ام، اما متاسفانه علیرغم دید عالی‌ای که ارائه می‌کنند احتمال نشتی در هنگام شیرجه در آب را دارند. اما مدل‌های کوچک اگرچه دیدی به اندازه‌ی نمونه‌های قبلی ندارند اما از نظر عدم نشتی آب و راحتی در زمان شیرجه و فعالیت حرفه‌ای جزو بهترین‌ها هستند. این مساله اگر با خرید عینک از برندهایی معتبری مانند آدیداس، اسپیدو، زاگز یا دلفین دنبال شود، بدون شک بهترین تجربه‌ی خرید شما خواهد بود.

 

 

اگر قصد خرید انواع حوله از جمله حوله تن پوش ، ست حوله ، حوله حمام و حوله استخری دارید می توانید سری به فروشگاه حوله تتیس بزنید و از حوله های باکیفیت در بهترین برند ها دیدن کنید.

تمامی حوله های تتیس با گارانتی اصالت و کیفیت محصول به فروش می رسد و در سریع ترین زمان به سراسر کشور ارسال می شود.

دیگران مشاهده کردند

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *